Botoks
To neurotoksyna (toksyna botulinowa) wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Botoks to jej uproszczona nazwa. Jest trucizną wykorzystywaną w medycynie do leczenia schorzeń związanych z przykurczem mięśni, tikami, zezem i kurczem powiek, a także nadpotliwości oraz migrenowych bólów głowy. Do wygładzania zmarszczek zaczęto go używać na początku XXI w. i od razu zaczął cieszyć się powodzeniem. Początkowo botoks stosowany był w medycynie leczniczej jako lek stosowany m.in. na skurcze mięśni twarzy. Właśnie wtedy zupełnie przypadkowo lekarze odkryli jego dobroczynny wpływ na pozbycie się zmarszczek.
Działanie toksyny polega na czasowym paraliżu mięśni odpowiadających za pojawianie się zmarszczek. Preparaty z jej zawartością stosuje się także w przypadkach migreny, nadpotliwości ( ręce, stopy, czoło pachy), skurczu powiek, zeza, ślinotoku i dystonii szyjnej (bolesne skurcze mięśni szyi), otyłości, choroby wrzodowej i w leczeniu nietrzymaniu moczu.
Zastosowanie
Botoks znajduje zastosowanie w wygładzaniu:
- pionowych zmarszczek czoła
- poziomych linii czoła
- promienistych zmarszczek tzw. kurzych łapek
- zmarszczeń nasady nosa
- fałd nosowo-wargowych
- zmarszczek wokół ust
- zmarszczek brody i szyi
Przeciwwskazania do stosowania botoksu to:
- zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
- przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy
- ciąża
- miesiączka
- karmienie piersią
- przyjmowanie leków takich jak: tetracyclina, linkomycyna i inne antybiotyki aminoglikozydowe: gentamycyna, neomycyna i streptomycyna ( mają zdolność do współdziałania z toksyną i zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych)
- choroby płytki nerwowo-mięśniowej np. miastenia gravis
- uczulenie na albuminę ludzką
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne, np. przykład reumatoidalne zapalenie stawów
- branie leków pomocnych w leczeniu problemów rytmu serca, takie jak chinidyna
- choroby ALS i Alzheimera